Denis Šruder biće predvodnik Nemačke i na predstojećem Evrobasketu.
Tamnoputi košarkaš ima posebno mesto u istoriji nemačke košarke, pošto je poput Dirka Novickog nosio zastavu svoje zemlje tokom ceremonije otvaranja Olimpijskih igara.
Upravo o tome je i sam Šruder govorio za magazin „Štern“.
– Imao sam 14 godina kada sam na televiziji gledao kako Dirk Novicki nosi zastavu na otvaranju Igara u Pekingu 2008. Pomislio sam kako ne postoji većeg odavanje počasti od toga – rekao je on i dodao:
– Danas mi je jasno, to jeste velika čast, ali sa mnom to nikada neće biti kao sa Dirkom. Mene u ovoj zemlji nikada neće toliko voleti jer imam tamnu kožu.
Šruder se, po sopstvenom priznanju, nije uklapao u određenu sliku koju Nemci imaju o svojim sportskim zvezdama.
– Grešio sam, naravno, jer nisam savršen. Međutim, svejedno je pogrešno suditi o nekome koga ne poznajete. To je društveni problem, a površnost društvenih medija ga samo zaoštrava. To što sam nosio zastavu ništa ne popravlja u toj priči.
I pored neprijatnih iskustava sjajni košarkaš planira da se nakon NBA karijere vrati u rodni Braunšvajg.
– Dom mi je u Braunšvajgu, i ovde sam potreban. Zbog toga sam kupio jedan košarkaški klub, jer planiramo da pokrenemo akademiju, kampove i škole za mlade igrače. Mnogi profesionalci posle karijere ostaju u SAD, ali meni je mesto u Nemačkoj.
Uveren je da Nemačka osvaja titulu na Evrobasketu.
– Osvojićemo titulu. Da nisam uveren u to, ne bih ni učestvovao, nego bih sedeo u Braunšvajgu.
(Espreso/Andrej Kosić)









