Fudbaleri Crvene zvezde gostuju Lehu u Poznanju u sredu od 21.00 u prvoj utakmici trećeg kola kvalifikacija za Ligu šampiona.
Portal Espreso nalazi se u Poljskoj gde ćemo pratiti duel dva prvaka država, a za Vas smo pripremili i dva zanimljiva intervjua kao najavu mečeva.
Drugi sagovornik je Mirko Poledica (46), nekadašnji fudbaler upravo Leha iz Poznanja, a u Poljskoj je branio i boje varšavske Legije i Pogona.
*Kao neko ko je igrao za Leh, približite nam malo uslove u samom klubu što se tiče treniranja i ostalih propratnih stvari. Koliko se to razlikuje u odnosu na srpski fudbal?
– Leh je klub velike tradicije, sjajno organizovan i sa sjajnom pratećom infrastrukturom. Stadion je izgrađen za potrebe Evropskog prvenstva 2012. godine i na njemu se igrala grupna faza takmičenja. Generalno je infrastruktura svih poljskih klubova na daleko višem nivou od onoga što mi imamo u Srbiji – počeo je Poledica za Espreso.
* U Srbiji se više priča o toj čuvenoj navijačkoj grupi tima iz Poznanja. Da li su stvarno tako „zastrašujući“ za gostujuće timove i da li su stvarno poseban, 12. igrač?
– Poljska je specifična po tome što svaki veliki grad ima klub u najvišem nivou takmičenja. Poznanj je veliki grad i sa okolinom broji preko milion stanovnika pa dolazak na stadion predstavlja pravo uživanje, nevažno protiv koga igraju stadion je u 90% slučajeva pun. Navijači Leha me podsećaju na navijače Crvene zvezde, fanatični su, euforični i obožavaju svoj klub. Veoma sličan mentalitet. Vreme koje sam proveo u Lehu za mene je bilo prelepo i pamtim ga samo po lepim stvarima – kaže Poledica za Espreso.
*Verujem da pratite svoj bivši klub i zato bih Vas pitao koji je najveći kvalitet Leha kao tima i koga biste izdvojili kao „prvu violinu?“
– Pratim Leh godinama, pokušavaju da održe kontinuitet igrača i vrše dopunsku selekciju po potrebi. To su sve dobri igrači i činjenica da su aktuelni šampioni Poljske poziva na oprez jer im je liga jako zahtevna i teška. Izvdojio bih dva igrača, Išaka i Sousu iako sam mišljenja da je najveći adut tima trener Nils Frederiksen koji je veoma iskusan i cenjen – rekao je Poledica za Espreso.
*Gde vidite šansu Crvene zvezde – koja je slabost Leha, a da crveno-beli mogu da je iskoriste na najbolji način?
– Crvena zvezda je kvalitetniji tim u to nemam sumnje. Pričao sam medijima u Poljskoj da im u goste dolazi klub velike tradicije koji je kroz svoju istoriju pravio velike rezultate. Zvezdina šansa je u iskustvu, načinu na koji igraju kada je najpotrenije, kvalitetu igrača i treneru Milojeviću koji zna da igra ovakve utakmice. Poljski klubovi se slabije snalaze kada ih napadnete visokim presingom i tu vidim najveću šansu Zvezde – istakao je Poledica za Espreso.
Sve u svemu. Kome dajete više šanse za prolazak u plej-of?
– Nemam dilemu da je Crvena zvezda izraziti favorit ali to moraju dokazati na terenu. Leh je nešto slabije ušao u sezonu ali treba biti oprezan. Atmosfera će biti sjajna i nadam se da će obe utakmice biti po ukusu navijača – zaključio je Poledica za Espreso.
(Espreso/Veljko Petrović)









