Mlađi verovatno neće znati o čemu se radi, ali stariji vrlo dobro znaju da je u pitanju kultna sportska emisija, koju je vodio legendarni Marko Marković. Emisija se na zanimljiv način bavila sportskim temama, sarađivali su najbolji sportski novinari, učestvovali stručnjaci i sportski asovi. Emitovana je svakog ponedeljka, u trajanju od pola sata, i bila je veoma gledana, a trajala je 23 godina.
Na prste jedne ruke mogu se nabrojati pravi doajeni sportskog novinarstva, a jedan od njih je svakako bio Marković. Rođeni Leskovčanin bio je za života izuzetno poznat, medijski cenjen i uticajna ličnost u bivšoj Jugoslaviji. Prepoznatljiv po svojoj objektivnosti, stručnom i neutralnom praćenju događaja i situacija na terenu, nikada ne otkrivajući da li navija za Crvenu zvezdu ili Partizan.
Godine 1995. zbog neslaganja sa tadašnjom novom uređivačkom politikom, kao i zbog javnog kritikovanja tadašnjih državnih funkcionera i sportskih struktura, posebno u fudbalu, Marković je bio prinuđen da posle 34 godina napusti Radio televiziju Srbije, pod čudnim i politički inspirisanim okolonostima. Bio je jedan od prvih novinara koji se javno oglasio u vezi sa kriminalom u sportu i aktivno se borio protiv rušenja sistema vrednosti.
Deo radnog veka, nakon RTS-a, proveo je i u privredi u bankarskom sektoru (tadašnja „Кontrol banka“) kao savetnik za velike klijente i kontakte sa javnošću, a paralelno sve do smrti i na Televiziji Pink, gde je bio urednik sportske redakcije i osnivač sportskog programa (pokretač i autor emisija „Sporno“ i „Pink sport“).
Preminuo je 23. decembra 2011. godine, a sahranjen je u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu. Skupština Grada Beograda donela je odluku u oktobru 2021. godine da dodeli jednu ulicu Marku Markoviću na teritoriji Beograda. Ulica se nalazi na Кošutnjaku, opština Čukarica, a takođe i Skupština Grada Leskovca dodelila je 2020. godine jednu ulicu Marku Markoviću u širem centru grada.
(Espreso/pripremio Goran Božanović)









